Κυριακή 30 Μαρτίου 2014

Δόξα Πενταλόφου-Καμπανιακός 2-1

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η Δόξα Πενταλόφου απέναντι στον Καμπανιακό με σκορ 2-1 στην προσπάθεια που κάνει για παραμονή στην κατηγορία.Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι χάνοντας μέχρι και το μισάωρο κλασσικές ευκαιρίες για γκολ, με κορυφαίες του Κουντουρά στο 12' και του Χρήστου στο 24ο λεπτό.

Η Δόξα όμως ήταν αυτή τελικά που άνοιξε το σκορ με ένα σουτ κεραυνό του Ivanov από τα 30 μέτρα, αφήνοντας άγαλμα τον τερματοφύλακα του Καμπανιακού Παππα, κάνοντας έτσι το 1-0 για την Δόξα στο 35'.Οι χαρές για το γκολ κράτησαν για πολύ λίγο καθώς δύο λεπτά αργότερα στο 37', ο Χρήστου με προβολή έκανε το 1-1 για τον Καμπανιακό.Σκορ ημιχρόνου 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δόξα ήταν αυτή κυριαρχούσε στο παιχνίδι, είχε τον έλεγχο και φαινόταν ότι ζητούσε πιο πολύ το δεύτερο γκολ.Τη μόνη αξιόλογη φάση που είχαν οι φιλοξενούμενοι ήταν η κεφαλιά του Ραγκαβίνα στο 60', με αποτέλεσμα να στείλει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Καστανίδη.Το νικητήριο γκολ της Δόξας πέτυχε ο Μίλτος Σαπάνης, όταν ο ίδιος εκμεταλλεύτηκε  την λάθος απόκρουση του Παππά και με κοντινό πλασέ έγραψε το 2-1 για την Δόξα στο 80ο λεπτό.

Στο 82' λίγο έλειψε να γίνει το 3-1, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ που εκτέλεσε ο Βακουφάρης, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ από την εστία του Παππά.

Ανεπανάληπτη ευκαιρία να τριπλασιάσει τα τέρματα της έχασε η Δόξα Πενταλόφου στο 87', όταν εντελώς όλοι οι παίκτες του Καμπανιακού προσπαθούσαν να ισοφαρίσουν το ματς, σε ξαφνική αντεπίθεση βρίσκει τον Γιάννη Σαπάνη να φεύγει ολομόναχος με άλλους τέσσερις συμπαίκτες του, αλλά η κατάληξη της προσπάθειας του δεν βρήκε δίχτυα καθώς η μπάλα πέρασε άουτ.Τελικό αποτέλεσμα 2-1, μεγάλη βαθμολογική ανάσα για την Δόξα Πενταλόφου καθώς μετά από αυτό το αποτέλεσμα βρίσκετε στη 7η θέση της βαθμολογίας.

ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ (Ηλίας Σαπάνης): Καστανίδης, Σεΐζης, Γαβριηλίδης, Γραικός, Σαπάνης Ι., Ταΐρης, Σαπάνης Μ., Σκέντο (63’ Δαλκίδης), Νάσης (90’ Τούσιας), Ιβάνοφ, Σαραμουρλής (71’ Βακουφάρης)
ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ (Λεωνίδας Υφαντίδης): Παππάς, Παπάζης, Γκόλτσης, Δουρμούσης, Ραγκαβίνας, Αντωνιάδης, Υψηλός (70’ Μουρουζίδης), Χατζόπουλος, Χρήστου, Κουντουράς, Γαβανάς (80’ Τρικαλινός)