Δευτέρα 28 Απριλίου 2014

Κοζάνη-Δόξα Πενταλόφου 2-2

Την μεγαλύτερη ευκαιρία να φύγει με το διπλό από την έδρα της Κοζάνης έχασε η Δόξα Πενταλόφου, καθώς πλήρωσε τις χαμένες ευκαιρίες που της δόθηκαν και έτσι παραχώρησε ισοπαλία 2-2.Στο πρώτο ημίχρονο, η Δόξα μπήκε λίγο μουδιασμένα στο παιχνίδι με αποτέλεσμα η Κοζάνη να δημιουργεί κάποιες καλές ευκαιρίες για γκολ με κορυφαία αυτή τη κεφαλιά του Μαλούτα στο 6' όπου απέκρουσε εξ' επαφής ο Καστανίδης.Όλα αυτά μέχρι το πρώτο τέταρτο, καθώς η Δόξα σιγά-σιγά ανέβαζε στροφές και στο 23' κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ιβάνοφ, ο Γαβριηλίδης με κεφαλιά έκανε το 0-1 για την Δόξα Πενταλόφου.Σκορ ημιχρονου 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κοζάνη ανέβασε σε μεγάλο βαθμό την απόδοση της και κατάφερε να γυρίσει το ματς τούμπα και από το 0-1 έγινε ολοκληρωτική ανατροπή σε 2-1.Μεγάλη ευκαιρία χάθηκε για να διπλασιάσει τα τέρματα της η Δόξα με ένα δυνατό σουτ του Νάση στο 59' αλλά απέκρουσε πολύ δύσκολα σε κορνερ ο Αμπατζίδης.Τρία λεπτά αργότερα και συγκέκριμένα στο 62' ήρθε η ισοφάριση για την Κοζάνη με ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή του Ταφαρλή.Στο 64' μετά από κάθετη πάσα του Στεργιόπουλου πρός τον Χαματάϊ έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-1 για την Κόζανη, κάτι το οποίο έκανε ο νεοεισερχόμενος Γιάννης Προβίδας και με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-1 για την Κοζάνη.Η Δόξα όμως δεν είπε την τελευταία της λέξη και στο 82' έφερε το ματς στα ίσα, μετά από εκτέλεση και πάλι κορνερ του Ιβάνοφ, ο Γιάννης Σαπάνης με κεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή έγραψε το τελικό 2-2 για την Δόξα Πενταλόφου.Ακυρώθηκε γκολ σαν οφσαιντ για τη Δόξα στο 91' με τον Βακουφάρη.

ΚΟΖΑΝΗ (Βασίλης Παπαδόπουλος): Αμπατζίδης, Στεργιόπουλος, Μπουλγκουρίδης, Βασίλιεβιτς, Μαλούτας, Καραμπατζάκης, Χαματάϊ (85′ Πιπινίκας), Ντεμιράϊ (46′ Γιάννης Τσικόπουλος), Δημ. Παπαδόπουλος (69′ Προβίδας), Ταφαρλής, Ματούλας.
ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ (Ηλίας Σαπάνης): Καστανίδης, Σεΐζης, Γαβριηλίδης, Γραικός, Γιάννης Σαπάνης, Ταΐρης (90′ Δαλκίδης), Μίλτος Σαπάνης, Τούσιας, Σταμπουλής (69′ Φλαρούντζος), Νάσης (85′ Βακουφάρης), Ιβάνοφ.