Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2016

ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΤΗΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ!!!

ΤΟΝ ΠΑΥΛΟ ΜΕΛΑ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ Η ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ ΣΤΗΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ, ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ 25ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΠΣΜ. Ο ΑΓΩΝΑΣ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΤΟ ΣΑΒΒΑΤΟ 20/2/2016 ΣΤΙΣ 15:30 Μ.Μ. ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΓΥΡΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΟΓΔΟΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α1, Η ΔΟΞΑ ΗΤΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΥΛΟ ΜΕΛΑ ΜΕ ΣΚΟΡ 0-2, Σ' ΕΝΑ ΜΑΤΣ ΟΠΟΥ Η ΔΟΞΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΕΥΚΑΙΡΙΩΝ ΠΟΥ ΕΧΑΣΕ ΣΕ ΔΥΟ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ, ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΤΗΣ ΙΣΟΠΑΛΙΑΣ. ΝΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΝ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ ΣΤΗΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ ΗΤΑΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ 2014-15 ΓΙΑ ΤΗΝ 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ Α1, ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ Η ΔΟΞΑ ΕΧΑΣΕ ΜΕ ΣΚΟΡ 3-1 ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΥΛΟ ΜΕΛΑ. ΣΚΟΡΕΡ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΓΚΟΛ ΤΗΣ ΔΟΞΑΣ ΗΤΑΝ Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΡΑΜΠΑΤΖΟΥΔΗΣ.

ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΣΙΝΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΣΤΗΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ (ΗΤΤΑ ΜΕ ΣΚΟΡ 3-1):

ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ:

Ο Α.Ο. Παύλος Μελάς είναι ένα από τα ιστορικότερα σωματεία της Θεσσαλονίκης, ιδρύθηκε το 1952, αν και ξεκίνησε την αθλητική και αγωνιστική του δράση κατά την περίοδο της κατοχής 1940-44 στο ομώνυμο στρατόπεδο στην περιοχή της Σταυρούπολης. Την περίοδο 1957-58 ο Παύλος Μελάς αγωνίστηκε στην τότε ισχυρή Α’ κατηγορία αντιμετωπίζοντας τους ΠΑΟΚ, Άρη, Ηρακλή, Απόλλωνα Καλαμαριάς και Μακεδονικό. Το 1959 στο 1ο δελτίο ΠΡΟ-ΠΟ της 1ης Μαρτίου συμπεριλαμβάνεται αναπληρωματικός αγώνας με τον Παύλο Μελά και στο 5ο δελτίο αγώνας της Σταυρουπολίτικης ομάδας είναι ένας από τους δώδεκα βασικούς. Την περίοδο 1963-64 εξασφάλισε για πρώτη φορά την άνοδό του στη Β’ Εθνική, αλλά δεν ευτύχησε να αγωνιστεί, επειδή δεν πλήρωσε το παράβολο συμμετοχής. Τα επόμενα χρόνια η ομάδα έγραψε την δική της ιστορία στις κατηγορίες της ΕΠΣ Μακεδονίας, αλλά και στην Δ’ Εθνική. Την περίοδο 2004-05 αγωνίστηκε στη Γ’ Εθνική. Στο Κύπελλο Ελλάδος έφτασε μέχρι την Β’ φάση, αποκλείοντας ομάδες όπως ο Εθνικός Αστέρας και η Αθηναΐδα. Τον μεγαλύτερο ποδοσφαιριστή που ανέδειξε ο σύλλογος ήταν ο Γιώργος Δώνης ενώ δεν ξεχνάμε τους Γιάννη Τσάρτσαλη και τον Παναγιώτη Τσούκλη από τη νεότερη γενιά. Την περίοδο 2006-07 δεν κατάφερε να κατακτήσει το Κύπελλο της ΕΠΣΜ, καθώς ηττήθηκε στον τελικό με 2-0 από τον ΓΣ Ηλιούπολης, που διεξήχθη στο Καυτανζόγλειο Στάδιο.